•  Jan Kasprowicz, wybitny liryk Młodej Polski, żył w latach 1860 - 1926. Był synem chłopskim i mimo swego pochodzenia udało mu się ukończyć najpierw gimnazjum w Inowrocławiu, potem studia.

Pisać zaczął już w szkole, jednak jego pierwsze dojrzałe utwory powstały dopiero podczas studiów. Nie tylko tworzył dzieła własne, ale także przekładał utwory innych twórców m. in. Ajschylosa, Eurypidesa. Były to przekłady z greki, łaciny, języka angielskiego i francuskiego.

Znany jest jako twórca cyklów sonetów (np. Krzak dzikiej róży w Ciemnych Smreczynach) i hymnów (np. Dies irae, Moja pieśń wieczorna). Zajmował się także publicystyką.

Zanim zamieszkał na Harendzie przyjeżdżał na Podhale, do Poronina przez ponad dwadzieścia lat.

Dom na Harendzie kupił w roku 1923.Mieszkał tutaj tylko trzy lata. Zmarł w roku 1926.

Został pochowany na Pęksowym Brzyzku, a później, kiedy wybudowano Mauzoleum Poety jego prochy przeniesiono na Harendę. Harenda wiele zawdzięcza obecności Jana Kasprowicza, jego żonie - Marii , oraz całej rodzinie.

Jan Kasprowicz został Patronem naszej szkoły w roku 1965.

Jesteśmy dumni z Naszego Patrona.

Uczniowie naszej szkoły opiekują się Mauzoleum Poety, oraz pomagają w różnych pracach porządkowych przy Muzeum Jana Kasprowicza i organizacji imprez kulturalnych.

Od roku 2005, w środę przed Bożym Ciałem, wspólnie ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza organizujemy Rajd Szlakiem Jana Kasprowicza. Jest to impreza dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich.

Strona Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie