• Program Rządowy Poznaj Polskę – wycieczka do Krakowa

          • W dniu 10 października 2023 roku uczniowie klas IV, V, VI, i VIII Szkoły Podstawowej nr 9 im. J. Kasprowicza, w ramach programu „Poznaj Polskę”, wzięli udział w wycieczce do Krakowa.

            Wraz z wychowawcami wyruszyli w drogę o godzinie 6:30. Po przybyciu na miejsce, pierwszym punktem programu był udział w lekcjach prowadzonych przez pracowników Parku Doświadczeń im. S. Lema. Uczniowie zobaczyli Mroźne Eksperymenty wykonane w oparciu o mroźne substancje – suchy lód i ciekły azot. Dzieci mogły poznać właściwości tych substancji i zobaczyć, jak reagują w kontakcie z gumową piłką, liśćmi, balonami czy gorącą wodą.

            Następnie uczniowie przeszli do drugiej atrakcji na terenie Parku Doświadczeń, na film „Na skrzydłach marzeń” prezentowanego w technice 3D. Jest to film o historii lotnictwa podczas którego była możliwość „lotu” balonem, sterowcem, samolotem i statkiem kosmicznym.

            Po projekcji, uczniowie mieli czas na samodzielne eksplorowanie i robienie doświadczeń na terenie parku.

            Kolejnym punktem programu była wizyta i zwiedzanie z przewodnikiem Muzeum Lotnictwa. Uczniowie zobaczyli samoloty od najstarszych do współczesnych i wysłuchali ciekawych opowieści o historii lotnictwa  i o pilotach.

            W następnej kolejności był przejazd do centrum Krakowa, na Rynek Starego Miasta. Uczniowie zjedli pożywny obiad, a następnie wysłuchali ciekawych opowieści przewodnika o Sukiennicach i kościele Mariackim.

          • Msza Święta w intencji mieszkańców Zakopanego

          • 19 października w Sanktuarium Najświętszej Rodziny przy Krupówkach odbyła się Msza   Święta  w intencji mieszkańców Zakopanego. Był  to jeden  z ważniejszych punktów programu obchodów jubileuszu 90-lecia Uzyskania Praw Miejskich przez Miasto Zakopane.

            Zebrani w asyście  żołnierzy i orkiestry 21Brygady Strzelców Podhalańskich przeszli po mszy na Plac Niepodległości, gdzie złożono  kwiaty pod Pomnikiem Grunwaldzkim.

            Ponadto Na Placu Niepodległości odbywał się piknik charytatywny.  

          • Wycieczka po Podhalu i Spiszu

          • W dn..6 października 2023r. uczniowie kl. 7 uczestniczyli w wycieczce przedmiotowej z historii , zorganizowanej przez p. Bożenę Furtak. Uczestnicy wycieczki poznali miejsca związane z historią Podhala i Spisza : Skałkę Szaflarską, gdzie w średniowieczu znajdowała się straznica strzegąca południowej granicy Królestwa Polskiego, zwiedzili Muzeum Podhalańskie w Nowym Targu. Na Rynku chętni uczniowie przedstawili swoje referaty . Następnie 7 klasa zwiedziła dwór szlachecki w Lopusznej zapoznając się z  codziennym życiem szlachty i dziejami właścicieli dworu. Ostatnim punktem wycieczki była Obrazowa Skała nad Białką, gdzie znaleziono najstarsze ślady pobytu człowieka na Podhalu. Uczniowie relaksowali się na pikniku nad przelomem Białki, czemu sprzyjała słoneczna pogoda.

          • Rodzinne słuchowisko pt. "Harenda"

          • To już dzisiaj 1 października, o godzinie 20.00 zapraszamy do Programu 1 na rodzinne słuchowisko pt. "Harenda" Marii Marcinkiewicz-Górnej o pewnym magicznym miejscu na Podhalu, w którym zaklęty został czas.

             

            Ciche, położone na uboczu, stanowi jakby nienachalne przedmieście całorocznej turystycznej stolicy Polski. Od zakopianki oddzielone dawną drogą dojazdową i potokiem, od nieba - grapą i rzędami dwóch parceli.

            Wśród wybujałej zieleni i potężnych drzew stoi skromny dom w stylu góralskim, "od którego przecież wszystko się zaczęło" - jak mawiają mieszkańcy tego przysiółka. Gdyby nie pewna historia sprzed stu lat, zapewne nie byłoby tu ani stoku narciarskiego, ani pensjonatów, ani parafii z wyjątkowym dla tego regionu kościołem, ani szkoły, ani Domu Pracy Twórczej krakowskiej ASP, ani nawet McDonalds'a.

            HARENDA.

            Ostatnia wielka i spełniona miłość Jana Kasprowicza. Poeta zamieszkuje tu jesienią 1923 roku wraz z trzecią żoną - Marusią - realizując największe marzenie swojego życia. Człowiek ogromnej sławy i talentu decyduje się osiąść na odludziu, wśród pastwisk i pól, z dala od głośnego Zakopanego. Z dala od życia. A może właśnie w tej willi był bliżej życia niż kiedykolwiek?

            W słuchowisku wykorzystano także dźwięki pochodzące z domu Marii i Jana Kasprowiczów oraz jego współczesnego otoczenia.

             

            "Harenda" Maria Marcinkiewicz-Górna

            Scenariusz i reżyseria: Maria Marcinkiewicz-Górna

            Asystentka reżyserki: Dominika Balcerzak

            Reżyseria dźwięku: Maciej Kubera

            Muzyka: Piotr Skotnicki

            Kierownictwo produkcji: Beata Jankowska

            Naski spiker: Jan Kardasiński

            Konsultacje gwarowe: Jan Karpiel-Bułecka

            Obsada: 

            Babcia - Elżbieta Kijowska,
            Wnuczka - Antonina Żbikowska,
            Kustoszka - Lucyna Malec,
            Marusia Kasprowiczowa - Wiktoria Gorodeckaja,
            Jan Kasprowicz - Zbigniew Konopka,
            Kornel Makuszyński - Grzegorz Małecki,
            Janina Małaczyńska - Marta Kurzak,
            Anna Jarocka - Angelika Kurowska,
            Władysław Jarocki - Wojciech Żołądkowicz,
            Antosia - Aleksandra Sroka,
            Franek - Jan Kardasiński.

             

            https://jedynka.polskieradio.pl/artykul/3250563,Rodzinne-sluchowisko-Harenda-Marii-MarcinkiewiczGornej-w-Programie-1