• Międzynarodowy Dzień Dziecka

          • Uczniowie klasy pierwszej i drugiej zwiedzili Muzeum Kornela Makuszyńskiego, które jest po generalnym remoncie. Zajrzeli też do kina Sokół, aby obejrzeć film, pt.: „Super Mario Bros”. Były i inne przyjemnostki…

          • Zakończył się VIII Ogólnopolski Przegląd Musztry Klas Mundurowych.

          • 39 maja  w Zakopanem zakończył  się VIII Ogólnopolski Przegląd  Musztry Klas Mundurowych. Po  mszy św. w Sanktuarium Najświętszej Rodziny w Zakopanem  drużyny przeszły na Plac Niepodległości , gdzie zaprezentowały śpiew marszowy oraz  program dowolnym. Na zakończenie  po wręczeniu dyplomów i nagród wystąpiła orkiestra wojskowa.  

               Najlepsza okazała się drużyna z Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków z Nowego Sącza, która reprezentowała Małopolskę. Dyplomy i nagrody wręczyli m.in. Piotr Bąk – Starosta Tatrzański, Leszek Dorula – Burmistrz Miasta Zakopane, Jan Gluc - przewodniczący Rady Miasta Zakopane, Marcin Żal – Szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji Oddział Zamiejscowy w Krakowie, Barbara Nowak-kurator oświaty.

            Jednym z członków zwycięskiej drużyny z Nowego Sącza jest nasz absolwent  Sławomir Treboń! Gratulujemy wyboru do najlepszej drużyny.

            Organizatorami Przeglądu są: Małopolski Kurator Oświaty, Starosta Tatrzański, Burmistrz Miasta Zakopane, Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji Ośrodek Zamiejscowy w Krakowie.

            Delegacja naszej szkoły z zainteresowaniem obejrzała pokazy, oraz spróbowała żołnierskiej zupy – grochówki!

          • Pierwsza Komunia Święta na Harendzie

          • 28 maja był wyjątkowy w naszej parafii. W południe uczniowie klasy trzeciej przystąpili do Pierwszej  Komunii  Świętej,  w kościele pod wezwaniem Świętego  Jana Apostoła i Ewangelisty. Po południu miało miejsce odnowienie  Komunii dla uczniów klasy czwartej. Ponadto obchodzono 35 rocznicę święceń kapłańskich księdza Stanisława Budziaka, pochodzącego z Harendy.

            Wychowawcą klasy trzeciej była w tym roku Olga Frątczak. Księdzu proboszczowi Jerzemu Adamczykowi w przygotowaniu dzieci do tego sakramentu pomagały Urszula Albertusiak  i Katarzyna Dudzik.

            Po południu , podczas  mszy w intencji odnowienia sakramentu komunii świętej uczniów czwartej klasy słowo o  księdzu Budziaku koncelebrującym msze świętą wygłosił były  proboszcz harendziańskiej parafii Kazimierz Podsiadło.

          • XX Konkurs Plastyczny „Wszyscy Święci Wawrzyńcoka”

          • Pani Barbara Piszczór-Malacina co roku przygotowuje uczniów do udziału w konkursach plastycznych. Są sukcesy. Ostatnio I miejscem może się pochwalić Dorota Kościelny z klasy pierwszej. Zdobyła Pierwsze Miejsce!  W kategorii wiekowej 5- 8 lat. Gratulujemy Dorotce  i dziękujemy Pani Barbarze.  

          • INFORMACJA dla rodziców -  

          • INFORMACJA dla rodziców  

            Przypominamy, że 23,24,25 maja są dniami wolnym od zajęć dydaktycznych w związku   z przeprowadzaniem egzaminów dla uczniów klas ósmych.  Informujemy, że obiadów dla uczniów w tych dniach nie będzie. Szkoła będzie organizowała zajęcia opiekuńczo – wychowawcze dla uczniów zainteresowanych udziałem w takich zajęciach. Przedszkole i świetlica będą czynne. W  związku z tym  proszę  o wskazanie  dni i godzin w których Wasze dzieci chciałyby brać udział  w zajęciach opiekuńczo – wychowawczych organizowanych przez szkołę. Informacja umożliwi  nam przygotowanie odpowiedniej oferty. Prosimy o podkreślenie właściwej odpowiedzi i wpisanie godzin w których dziecko będzie przebywało w szkole. Dziękujemy. ( załącznik  PDF)

             

            Można również przesłać informację mailem przez e-dziennik..    

          • INSTRUKCJA EGZAMINU ÓSMOKLASISTY

          • INSTRUKCJA EGZAMINU ÓSMOKLASISTY

            § 1.

            Postanowienia ogólne

            1. Egzamin ósmoklasisty odbywa się na terenie Szkoły Podstawowej nr 9 im. Jan Kasprowicza w Zakopanem w terminie ustalonym przez OKE w Krakowie.
            2. Egzamin organizuje i nadzoruje jego przebieg dyrektor – przewodniczący szkolnego zespołu egzaminacyjnego oraz szkolny zespół egzaminacyjny, powołany przez dyrektora szkoły.
            3. Nad prawidłowością przebiegu egzaminu w wyznaczonych salach czuwają członkowie szkolnych zespołów nadzorujących, powołani przez przewodniczącego szkolnego zespołu egzaminacyjnego.
            4. W przypadkach nagłej nieobecności członka zespołu egzaminacyjnego, jego miejsce zajmuje osoba znajdująca się na pierwszym miejscu listy rezerwowej.
            5. W czasie trwania egzaminu w sali mogą przebywać wyłącznie uczniowie, przewodniczący zespołu egzaminacyjnego, członkowie zespołu nadzorującego oraz obserwatorzy.
            6. Egzamin może przebiegać w obecności niezależnych obserwatorów, którymi mogą być pracownicy MEN, przedstawiciele Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej lub Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, a także organu sprawującego nadzór pedagogiczny, organu prowadzącego szkołę, oraz członków innych instytucji posiadających upoważnienie dyrektora OKE.
            7. Podczas trwania egzaminu członkowie zespołu nadzorującego mogą udzielać odpowiedzi na pytania zdających związane wyłącznie z kodowaniem arkusza oraz instrukcją dla zdającego. Nie mogą komentować ani wyjaśniać zadań, zakłócać pracę uczniów. W celu monitorowania prawidłowego przebiegu sprawdzianu mogą poruszać się po sali egzaminacyjnej w sposób niezakłócający pracę zdających.
            8. Uczeń może wnieść do sali w przypadku egzaminu z każdego przedmiotu jedynie przybory: pióro lub długopis z czarnym tuszem lub atramentem (niedozwolone jest korzystanie z długopisów zmywalnych/ścieralnych), dodatkowo w przypadku egzaminu z matematyki każdy zdający powinien mieć linijkę. Rysunki, jeżeli trzeba je wykonać, zdający wykonuje długopisem. Nie wykonuje się rysunków ołówkiem.
            9. Zdający może również wnieść małą butelkę wody, która musi być trzymana na podłodze przy stoliku, aby uniknąć zalania pracy
            10. 10. Uczeń chory lub niepełnosprawny w czasie trwania egzaminu może korzystać ze sprzętu medycznego i leków koniecznych ze względu na chorobę, pod warunkiem, że taka konieczność została zgłoszona przewodniczącemu zespołu egzaminacyjnego przed rozpoczęciem egzaminu.
            11. 11. Uczniowie przystępujący do egzaminu oraz członkowie zespołu egzaminacyjnego nie mogą wnosić na salę telefonów komórkowych oraz innych urządzeń telekomunikacyjnych.
            12. Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy, co oznacza, że każdy uczeń klasy VIII musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Ma formę pisemną i składa się z trzech przedmiotów: języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego.
            13. Egzamin sprawdza wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej w odniesieniu do przedmiotów egzaminacyjnych nauczanych w klasach I–VIII szkoły podstawowej. Jego wyniki będą brane pod uwagę podczas rekrutacji do szkół średnich, jeśli liczba kandydatów będzie większa niż liczba miejsc w danej placówce.
            14. Uczniowie, którzy z udokumentowanych przyczyn losowych bądź zdrowotnych nie będą mogli przystąpić do egzaminu albo przerwą egzamin, mogą do niego przystąpić w terminie dodatkowym, wyznaczonym przez OKE.
            15. Podczas egzaminu sprawdza się wiedzę i umiejętności zawarte w wymaganiach określonych w  podstawie programowej kształcenia ogólnego w odniesieniu do wybranych przedmiotów nauczanych na dwóch pierwszych etapach edukacyjnych, tj. języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego.
            16. Czas trwania egzaminów wynosi:
            1. język polski - 120 min
            2. matematyka - 100 min
            3. język obcy nowożytny - 90 min

                  17. Jednym ze sposobów dostosowania przeprowadzania egzaminu do indywidualnych potrzeb i możliwości uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi jest wydłużenie czasu pracy do  50%:

            1. język polski - do 180 min,
            2. język polski dla uczniów z Ukrainy - do 210 min
            3. matematyka - do 150 min,
            4. język obcy nowożytny - do 135 min.

            18. Laureaci lub finaliści olimpiady przedmiotowej wymienionej w wykazie olimpiad oraz laureaci konkursów przedmiotowych o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim z zakresu jednego z grupy przedmiotów objętych egzaminem ósmoklasisty są zwolnieni z odpowiedniej części egzaminu. Zwolnienie jest równoznaczne z uzyskaniem z tej części egzaminu najwyższego wyniku.

            19. Wyniki egzaminu ustala Okręgowa Komisja Egzaminacyjna.

            20. Wyniki egzaminacyjne są ostateczne i nie mogą być podważane na drodze sądowej.

            21. Na wniosek ucznia lub jego rodziców sprawdzona i oceniona praca ucznia jest udostępniana uczniowi lub jego rodzicom do wglądu w miejscu i czasie wskazanym przez dyrektora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, w terminie 6 miesięcy od dnia wydania przez OKE zaświadczenia o wynikach egzaminu.

               Szczegółowe informacje o zasadach przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty od roku szkolnego są dostępne na stronie internetowej CKE https://cke.gov.pl/egzamin-osmoklasisty/o-egzaminie/

            § 2.

            1. Termin egzaminu:

                     -        język polski – 23 maja 2023 r. (wtorek) – godz. 9:00

                     -        matematyka – 24 maja 2023 r. (środa) – godz. 9:00

                     -        język obcy nowożytny – 25 maja 2023 r. (czwartek) – godz. 9:00

            § 3.

            Rozpoczęcie i przebieg egzaminu.

            1. Wszyscy uczniowie klas VIII przychodzą się w szkole o godzinie 8:15.
            2. O godzinie 8:40 uczniowie przystępujący do egzaminu wchodzą do sal, w  których odbywa się egzamin zgodnie z przygotowaną listą i zajmują miejsca zgodnie z wylosowanymi numerami.
            3. Po zajęciu miejsc przez wszystkich jeden z członków zespołu nadzorującego  informuje o:
              1. zasadach zachowania się podczas egzaminu,
              2. dodatkowych 5 min. przeznaczonych na sprawdzenie poprawności przeniesienia odpowiedzi do zadań zamkniętych na kartę odpowiedzi po zakończeniu czasu przeznaczonego na rozwiązanie zadań,
              3. zasadach oddawania arkuszy po zakończeniu pracy.
            4. O godzinie 8:45 przewodniczący zespołów nadzorujących w obecności przedstawicieli zdających odbierają od przewodniczącego szkolnego zespołu egzaminacyjnego materiały niezbędne do przeprowadzenia egzaminu.
            5. Członkowie komisji sprawdzają wyposażenie uczniów w niezbędne do pisania materiały.
            6. Egzamin rozpoczyna się od rozdania zestawów egzaminacyjnych nie wcześniej niż o godzinie ustalonej w komunikacie dyrektora CKE.
            7. Uczniowie sprawdzają kompletność arkusza egzaminacyjnego oraz czytają instrukcję dla zdającego. Wyjaśnienia udzielane przez zespół nadzorujący mogą dotyczyć wyłącznie zakresu informacji z pierwszej strony arkusza.
            8. W przypadku zgłoszenia przez ucznia braków w arkuszu egzaminacyjnym przewodniczący zespołu nadzorującego przekazuje uczniowi nowy arkusz egzaminacyjny z arkuszy rezerwowych i odnotowuje ten fakt w protokole. Wymianę arkusza egzaminacyjnego uczeń potwierdza podpisem w protokole.
            9. W przypadku wystąpienia błędu w numerze PESEL uczeń zwraca naklejki z błędnym numerem. Przewodniczący zespołu nadzorującego koryguje numer  w wykazie zdających, co odnotowuje w protokole, a w wyznaczonych na naklejki miejscach odręcznie wpisuje prawidłowy numer PESEL zdającego oraz identyfikator szkoły.
            10. Przed rozpoczęciem egzaminu członkowie zespołu nadzorującego sprawdzają poprawność kodowania arkuszy oraz zamieszczenia naklejek, udzielają odpowiedzi wyłącznie na pytania dotyczące kodowania i rozumienia instrukcji.
            11. Po czynnościach organizacyjnych przewodniczący zespołu nadzorującego zapisuje na tablicy, w widocznym miejscu, czas rozpoczęcia i zakończenia pracy z zestawem egzaminacyjnym; czas trwania egzaminu liczy się od momentu zapisania na tablicy godziny rozpoczęcia pracy.
            12. Po rozdaniu zdającym arkuszy egzaminacyjnych spóźnieni uczniowie nie zostają wpuszczeni do sali. W uzasadnionych przypadkach, nie później niż tuż po zakończeniu czynności organizacyjnych przewodniczący zespołu nadzorującego może podjąć decyzję o wpuszczeniu spóźnionego ucznia. Uczeń ten kończy pracę zgodnie z czasem zapisanym na tablicy.
            13. W trakcie trwania egzaminu uczniowie nie powinni opuszczać sali, tylko w wyjątkowych przypadkach przewodniczący zespołu nadzorującego może zezwolić uczniowi na opuszczenie sali, po zapewnieniu warunków wykluczających możliwość kontaktowania się z innymi osobami (jeden z członków zespołu nadzorującego wychodzi z uczniem). Uwaga, wyjątek stanowi sytuacja udzielania pomocy medycznej.
            14. Na czas nieobecności uczeń przekazuje członkowi zespołu nadzorującego zestaw zadań wraz  z kartą odpowiedzi (wyjście, czas nieobecności ucznia i powrót należy odnotować w protokole).
            15. Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego może podjąć decyzję o przerwaniu i unieważnieniu egzaminu ucznia w przypadku:
              1. stwierdzenia niesamodzielnej pracy przez ucznia,
              2. wniesienia lub korzystania przez ucznia z urządzenia telekomunikacyjnego lub innych niedozwolonych przyborów,
              3. zakłócania przez ucznia prawidłowego przebiegu egzaminu.
            16. Informacje o unieważnieniu lub przerwaniu egzaminu umieszcza się w protokole.
            17. 3 lipca 2023 r. udostępnienie w ZIU (SIOEO) wyników egzaminu ósmoklasisty.
            18. Do 6 lipca 2023 r. przekazanie przez OKE do szkół zaświadczeń/informacji o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty.
            19.  6 lipca 2023 r. wydanie w szkole zdającym zaświadczeń o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty.
          • Nowy Targ- Noc Muzeów w „Jatkach”

          • Nowotarska Noc Muzeów zakończona. Jednym z wydarzeń  był wernisaż wystawy Joanny Borowicz - rzeźba i Barbary Piszczór – malarstwo w  Galerii Jatki.

            Pana Barbara uczy w naszej szkole plastyki. Gratulujemy!

             

          • POZNAJEMY POLSKĘ z programem Rządowym Poznaj Polskę

          • Szkoła pozyskał środki w wysokści 5.000 złotych w ramach programu Poznaj Polskę 2023. W październiku 42 uczniów wybierze się na wycieczkę do Krakowa.

            W programie, oprócz zwiedzania najciekawszych historycznych miejsc dawnej stolicy Polski będzie wizyta w Muzeum Lotnictwa Polskiego oraz w Ogrodzie Doświadczeń.   

          • Mobilny las

          • Do szkoły przyjechał…las! W warsztatach pod tytułem ”Mobilny Las” wzięli udział uczniowie klas I-III oraz przedszkolaki.

            Na zakończenie leśnej  przygody zasadzono drzewo. Będziemy obserwowali jego wzrost.

          • "Paczka dla Bohatera"

          • Włączamy się do ogólnopolskiej akcji "Paczka dla Bohatera", która przebiega pod hasłem "Oni walczyli dla nas, teraz my zawalczmy o Nich". Kombatanci potrzebują naszego wsparcia, więc zostaną dla Nich przygotowane wielkanocne paczki. 

            Jeżeli ktoś chce pomóc, zachęcamy do przyniesienia darów, głównie żywności z długą datą przydatności (cukier, herbata, makaron, mąka, ryż, dżem, czekolada, słodycze itp.) oraz artykuły chemiczne (pasty do zębów, mydła, szampony, proszki do prania itp.) 

            Produkty będziemy składać do pudła wystawionego na parterze. Zbiórka rozpocznie się już od piątku (24 marca) i potrwa do czwartku (30 marca). 

            Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w akcji. 

             

            Świetlica szkolna, Samorząd szkolny

          • REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

          • REKOLEKCJE

            Informuje że rekolekcje wielkopostne dla uczniów klas III- VIII   odbędą się w dniu 3 kwietnia                  (poniedziałek) w godzinach 10.00-11.00. Naukę rekolekcyjną w Kościele pod wezwaniem   Świętego Jana Apostoła i Ewangelisty wygłosi ks.Tomasz Jaworczak- redemptorysta.

            Uczniowie biorący udział w lekcjach religii pozostaną w szkolnej świetlicy

          • Kolejny szalony dzień w szkole !

          •  Uczniowie klasy szóstej zorganizowali szalony tydzień. Każdego dnia coś ciekawego się dzieje. Dzisiaj ..Dzień piżamy. Na stronę główną do galerii Zapraszamy.

            Koło dziennikarskie wykonało szereg zdjęć, oraz przeprowadziło kilkanaście wywiadów z uczestnikami tej zabawy.  

          • Dzień w Piżamie !

          •  Uczniowie klasy szóstej zorganizowali szalony tydzień. Każdego dnia coś ciekawego się dzieje. Dzisiaj ..Dzień  w Piżamie. Na stronę główną do galerii Zapraszamy.

            Koło dziennikarskie wykonało szereg zdjęć, oraz przeprowadziło kilkanaście wywiadów z uczestnikami tej zabawy.