WYSTAWA PRAC EMILII JANCZURY
Wkrótce odbędzie się wernisaż prac plastycznych siódmej Emilii Janczury
uczennicy klasy siódmej.Wystawę przygotowała i opracowała pani Maria Lasak-Stępień.
WYSTAWA PRAC EMILII JANCZURY
Wkrótce odbędzie się wernisaż prac plastycznych siódmej Emilii Janczury
uczennicy klasy siódmej.Wystawę przygotowała i opracowała pani Maria Lasak-Stępień.
TYDZIEŃ TOLERANCJI I ŻYCZLIWOŚCI
W dniach 18.11 – 22.11.2024 w naszej szkole obchodziliśmy tydzień tolerancji i życzliwości. Z tej okazji nauczyciele i uczniowie wzięli udział w szeregu zaplanowanych na ten tydzień aktywności mających pokazać sprzeciw wobec hejtu i krążących wokół negatywnych emocji. W poniedziałek podczas apelu inaugurującego tydzień tolerancji wyświetlono film nakręcony przez uczniów klasy V „HEJT NISZCZY ŻYCIE”. We wtorek uczniowie mieli okazję przyjść do szkoły w dowolnych strojach – przeważały stroje piżamowe i szlafroczki 😉 W środę i czwartek w ko. Na korytarzu na parterze pojawiło się drzewo życzliwości które w ciągu kilku minut mimo śnieżnej aury rozkwitło kolorowymi karteczkami z życzeniami, pozdrowieniami i miłymi słowami skierowanymi w stronę konkretnych uczniów i nauczycieli. Piątek to czas podsumowań. W tym dniu odbędzie się apel podczas którego rozstrzygniemy trwający cały tydzień konkurs plastyczny na plakat: „Z ŻYCZLIWOŚCIĄ NAM DO TWARZY”, oraz podsumujemy wszystkie pozytywne inicjatywy które pojawiły się w tym tygodniu w naszej szkole. 😊😊😊
Katarzyna Kosek - padagog szkolny
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
PROGRAM TYGODNIA
TOLERANCJI
18.11.2024 – 22.11.2024
Poniedziałek 18.11. – Pokaz filmu „Hejt niszczy życie”. Apel z okazji rozpoczęcia tygodnia tolerancji i życzliwości.
Wtorek 19.11. – Moda na tolerancję – w tym dniu każdy uczeń może przyjść ubrany w dowolny strój (dozwolone szalone fryzury i makijaż)
Środa – Czwartek – 20.11- 21.11. – Drzewo życzliwości – na parterze odszukaj drzewo, napisz na karteczce: pozdrowienia, miłe słowo, wierszyk lub komplement skierowany do konkretnej osoby i zawieś ją na drzewie.
Piątek 22.11. – Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego: plakat na temat: „Z tolerancją nam do twarzy”
Zakończenie tygodnia tolerancji i życzliwości 😊
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
REGULAMIN SZKOLNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO:
PLAKAT NA TEMAT:
„Z ŻYCZLIWOŚCIĄ NAM DO TWARZY”
- klasy I-III
-klasy IV-VIII
17 listopada w Muzeum Jana Kasprowicza miał miejsce kolejny 229 Wieczór na Harendzie. Gościem była etnografka profesor Stanisława Trebunia-Staszel, autorka przekładu „Kubusia Puchatka” na gwarę góralską.
Harenda zabrzmiała klasyczną literaturą „po góralsku”. Opowieściom o „misiu o bardzo małym rozumku” towarzyszyła muzyka rodziny Śliwińskich i mini słuchowisko na żywo z Janem Kardasińskim w roli Misia Kudłocka. Sowę zagrała autorka tłumaczenia, a Kłapouchemu głosu udzielił Jan Karpiel „Bułecka”, który poczynił również szereg intersujących uwag na temat gwary podhalańskiej.
W spotkaniu wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 9 im. Jana Kasprowicza ,którzy w dwóch zespołach musieli się wykazać znajomością języka przodków tłumacząc wybrany fragment książki, oraz poszukując znaczenia gwarowych słów. W czasach zaniku gwary każda sposobność do jej przypominania, doskonalenia, a w wielu przypadkach odkrywania na nowo jest godna pochwały.
Autorką projektu POCZUJ HARENDĘ jest Maria Górna-Marcinkiewicz członkini Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza. Nie jest to ostatnie spotkanie tego roku w ramach tego intersującego projektu. O kolejnym poinformujemy.
Na miejscu można było kupić książki „Miś Kudłocek” oraz „Mały Królewic”, w tłumaczeniu Stanisławy Trebuni-Staszel na gwarę góralską wydane przez @mediarodzina.wydawnictwo
Autorką projektu jest Maria Górna-Marcinkiewicz członkini Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza.
Wydarzenie było transmitowane przez @kul.turapodhala
Projekt POCZUJ HARENDĘ realizowany jest przy finansowym wsparciu Województwa Małopolskiego.
O godzinie 11.00 odbyły się uroczystości przy Kwaterze Legionowej na Nowym Cmentarzu, natomiast o godzinie 12.00 w Sanktuarium Narodowym Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach odprawiona Msza Święta w intencji Ojczyzny. Po mszy nastąpiło złożenie urny zawierającej ziemię z Majdanka pod Krzyżem – Miejscem Pamięci Narodowej.
W wydarzeniu wziął udział nasz Poczet Sztandarowy.
Uczniowie klasy I listopadowy piątek spędzili w Krakowie. W Teatrze Groteska z uwagą (ale i pewną niecierpliwością) obejrzeli spektakl pt. "Wszechświaty mojego taty". A skąd niecierpliwość? Wprost nie mogli się doczekać czekoladowych warsztatów w Fabryce Charliego! Z pewnością na długo zapamiętają nie tylko proces powstawania tego słodkiego przysmaku, ale przede wszystkim jego wspaniały smak.
Małgorzata Stańczewska
Święto Komisji Edukacji Narodowej zwane Dniem Nauczyciela obchodzono „w podroży”. Dzięki pomysłowi pani Emilii Iwańskiej i Oli Frątczak Pan Dyrektor podczas akademii, jako kierownik pociągu zawoził „wagoniki”, czyli grono pedagogiczne do stacji Harenda. Pasażerowi musieli się wykazać talentami, które upoważniały ich do otrzymania biletów ulowych na pociąg.
Na zakończenie spotkania Dyrektor wręczył wielu pracownikom szkoły nagrody za bardzo dobą pracę w ubiegłym roku.
Był i pyszny tort, oraz inne słodkości na które nauczycieli zaprosiła Rada Rodziców. Dziękujemy
Dziękujemy wszystkim występującym uczniom, oraz organizatorkom Emilii Iwańskiej i Oldze Frątczak.
Nie można pominąć rodzica pana Krzysztofa Bobaka, który wykonał wspaniałą lokomotywę. Jest tak solidnie zbudowana, że posłuży nam jeszcze prze wiele lat jako rekwizyt przy różnych przedstawieniach.
Nasz parafialny Kościół pod wezwaniem św. Jana Apostoła i Ewangelisty przechodzi właśnie pieczołowitą konserwację prezbiterium.
Konserwatorki i konserwatorzy cierpliwie odzyskują dawny blask tej XVIII-wiecznej świątyni,która została tu przeniesiona z Zakrzowa (okolice Kalwarii Zebrzydowskiej) z inicjatywy prof. Władysława Jarockiego, a parcelę pod kościół oraz plebanię przekazała Maria Kasprowiczowa.
Nie możemy doczekać się efektów, choć i sam proces renowacji jest niezwykle fascynujący!
Szczegółową historię kościoła znajdą Państwo na stronie parafii.
#zabytkipolski #drewnianekościoły #harenda #władysławjarocki #marusiakasprowiczowa #konserwacjazabytkow #podhale
Zapraszamy na pokaz najnowszego musicalu Zakopiańskiej Akademii Śpiewu - Pippi Långstrump
Jest to opowieść o odwadze bycia sobą.
Zagrają, zaśpiewają i zatańczą uczniowie Zakopiańskiej Akademii Śpiewu.
w wieku 8-16 lat. W musicalu bierze udział uczennica naszej szkoły Julia Stopka.
Zakopane, Kino Giewont 6 października, godzina 17.00.
W ostatni dzień tygodnia uczniowie z klasy drugiej i trzeciej odbyli ciekawą wycieczkę do Interaktywnego Centrum Pszczelarstwa APILANDIA w Kleczy Dolnej.
Nowoczesne Centrum Pszczelarstwa znajduje się niedaleko Wadowic i jest jedną z atrakcji tego regionu. Nie jest to typowe muzeum czy wystawa – Apilandia to jedyne takie miejsce w Polsce, gdzie w tak profesjonalny sposób promowany jest temat pszczół i tajniki ich życia. Ekspozycja prezentowana jest za pomocą różnorodnych technologii multimedialnych, interaktywnych instalacji oraz animacji poglądowych. Sale muzealne umiejscowione są w odrestaurowanych zabytkowych podziemiach, które doskonale spełniają funkcję działającą na wyobraźnię odwiedzających; tworzą niezapomniany klimat miejsca.
Uczniowie zdobyli trochę wiedzy o pszczołach i pszczelarstwie. Samodzielnie wykonali mydełka zapachowe, oraz świece i kompozycje ozdobne na bazie wosku pszczelego. Oczywiście była możliwość zobaczenia prawdziwych pszczół i odszukania tej Jedynej – Królowej.
Dziękujemy wychowawczyni klasy drugiej pani Oldze Frątczak za zorganizowanie wycieczki.
Wrzesień, to szczególny miesiąc dla Polaków. Wspominamy barbarzyńską napaść Niemców i agresję sowiecką na Polskę w roku 1939. Oddajemy hołd bohaterom i tym wszystkim, którzy ucierpieli wskutek wojny. Miejsc związanych z męczeństwem naszego narodu są w Polsce tysiące. Są i w Zakopanem. Jednym z nich jest budynek Muzeum Palace, gdzie znajdowała się siedzibą Gestapo. Uczniowie klasy trzeciej zwiedzili nowo otwarte muzeum, wysłuchali wspomnień z tamtych lat i zastawili znicze przed oknami cel więziennych. Nie zapaliliśmy zniczy, ponieważ wiał bardzo mocny wiatr halny.
W dniach 19-21 września klasa 8 oraz niektórzy uczniowie z klas 5 i 7 wzięli udział w wycieczce do
Warszawy, pod opieką p. Bożeny Furtak, p. Izabeli Grafczyńskiej i p. Magdaleny Doruli. Uczestnicy wycieczki zwiedzili Stare Miasto z Zamkiem Królewskim, Krakowskie Przedmieście z pomnikiem Mikołaja Kopernika i kościołem św. Krzyża, Stadion Narodowy PGE, Pałac Kultury i Nauki, Muzeum Powstania Warszawskiego, park łazienkowski, Muzeum Pieniądza, Pomnik Nieznanego Żołnierza i Pomnik Ofiar katastrofy Smoleńskiej, Pałac w Wilanowie.
Dziękujemy całej społeczności Harendy za wsparcie powodzian. Dziękujemy organizatorom i pracownikom, którzy całość zapakowali. Wasza pomoc już jedzie do miejsc, gdzie jest najbardziej potrzebna.
Prosimy o pomoc wszystkich ludzi o wielkich sercach w związku z bardzo trudną sytuacją w południowo-zachodniej części Polski i tragedią ludzi tam mieszkających.
W środę i czwartek można przynosić do Szkoły Podstawowej nr 9 na Harendzie środki higieny osobistej, środki czystości, przybory do sprzątania, artykuły spożywcze z długą datą ważności, itp.
Wszystkie rzeczy zostaną przekazane do punktów zbiórki i zawiezione bezpośrednio potrzebującym.
Koordynatorki zbiórki:
Hanna Kardaś-Wicher, Katarzyna Stawiarska
Powered by aSc EduPage